• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız
Çözüm bulamayan bir mide vakası daha

Değerli hocam merhabalar,

Ben Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Gamze AKBULUT. Sizi uzun zamandır takip ediyorum. Bana da değerli deneyimlerinizi aktarırsanız çok mutlu olacağım. Hocam yakın bir tarihte yapılan endoskopi sonucu eroziv gastrit tanısı aldım. Ben yaklaşık 6 yok önce kolesistektomi op. Geçirdim. Opere eden genel cerrahımın önerisiyle ameliyat sonrası mide şikayetlerim artınca ursactive kullandım bir süre. Ancak dönem dönem şikayetlerim artıyor. Son patolojide de hafif orta dereceli metaplazi görüldü. Ancak Farklı gastroenteroloji uzmanları Farklı şekilde yaklaşım sergiliyor. Genel görüş ppı kullanımının olmaması gerektiği yönünde. Ancak benim şikayetlerim devam ediyor. Sadece bir hoca Antepsin ve nexium düzenli 3 ay kullan dedi. Sizin bu konuda desteğinize çok ihtiyacım var.. Maalesef ki stresli ve hassas bir yapıya sahibim. Metaplazi tablosu da ister istemez beni çok tedirgin etti. Önerileriniz benim işin çok değerli. Şimdiden nazik yanıtınız için teşekkür ederim.  

Değerli Gamze hanım,

@ mail ile gönderdiğiniz endoskopi raporunuzu da gördüm. Raporda Benan Kasapoğlu ismi yer alıyor ama sanırım bir asistan tarafından yapılan bir işlem. Çünkjü anlamsız bir kaç resim ve anlamsız birkaç cümleden başka hiç bir şey ifade etmiyor. Sanırım Benan hoca bu raporu görse yırtıp çöpe atar. Gelelim mesajınızdaki konulara;

  1. Bir hastaya "eroziv gastrit tanısı" koyarsanız nedenini de söylemek zorundasınız. Eğer hasta her gün açırı alkol almıyor ise, uzun süredir sürekli aspirin ya da ağrı kesici almıyor ise bu tanıyı koyamazsınız. Koyarsanız gastroskopi de başka şeyler de söylemeniz ve göstermeniz gereklidir. Yoksa yaptığınız işlem inandırıcılığını kaybeder.

  2. 6 yok önce kolesistektomi op. demişsiniz. Öncelikle size yapılan operasyonun mideniz ile hiçbir alakası yoktur. Bence sizi ameliyat eden cerrahınız daha sonra sizi başından savmak istemiş. 

  3. mide şikayetlerim artınca ursactive kullandım bir süre. Ursaaktifi kim yazdı bilmiyorum ama benim 39 yıllık meslek hayatımda yazdığım hasta sayısı beşi geçmez. Size de bir faydasının olmayacağı zaten açık.                                                                                                                                                                      
  4. Son patolojide de hafif orta dereceli metaplazi görüldü. Metaplazi midenizde bir problem olduğunu gösteriyor, ama unutmayın ki metaplazi geri dönüşebilir bir değişimdir. Problem çözülür ise metaplazi de düzelir. Metaplaziden değil midenizdeki problemden korkun.                                                      
  5. Genel görüş ppı kullanımının olmaması gerektiği yönünde.  PPI denilen merkezi etkili mide asit salgısını azaltıcı ilaçlar en çok iki hafta kullanılır. Midemizden salgılanan 2 PH HCl asit protein sindirimini sağlayan pepsinojen aktivasyonu için gerekli ortamı sağlar. Mide aidini azaltırsanız protein sindirimini bozarsınız. Bunun sonucunda bir süre sonra vücudunuzda bir çok olumsuz  değişiklikler başlar. Bunların en önemlisi immün defans bozulması ve hormonal bozukluklardır. Yani bu durum bir görüş değil fizyolojik bir realitedir.                                                                                                                                         
  6. Sadece bir hoca Antepsin ve nexium düzenli 3 ay kullan dedi. Bu hoca sizden pek hoşlanmamış anlaşılan.                                                                                                                                                             
  7. Size önerim öncelikle doğru dürüst bir gastroskopi yaptırmanız. Etik nedenlerle burada yazamayacağım şeyler de var. @ adersinize yazacağım. Sağlıkla kalın.

 

 

 

  
1363 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam222
Toplam Ziyaret1030546