• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız
MİDE BALONU

MİDE BALONU

Kilo vermeye yardımcı olan en basit yöntem mide balon uygulamasıdır. Bu yöntemde endoskop yardımıyla, mideye bir balon yerleştirilir ve 500 ml serum fizyolojik ile doldurulur. İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlem sonunda midenin kullanım hacmi ve gıda alma kapasitesi düşer. Bu yöntemle hastalar başarı ile kilo verebilirler. Balon mide içinde 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir ve yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkartılır. Basit uygulanması, vücutta kalıcı bir değişiklik olmaması nedeni ile obes kişilerde ilk tercih edilecek yöntem olmalıdır.

Mideye yerleştirilen balonun 6 ay-1 yıllık kullanım süresi içinde obes kişiler, nasıl ve ne kadar yemek yemeleri gerektiği konusunda kendilerini deneyerek gerçek bir eğitim almış olurlar.

Günümüzde mideye balon yerleştirme yöntemi, morbid obezite cerrahisi öncesinde kullanılmakta ve bu şekilde bir çok morbid obesite cerrahisi önlenebilmektedir. Şöyle ki midesine balon yerleştirilen kişilerin bir kısmı bu süre içerisinde zayıflamak için az yemek yeme alışkanlığını bir yaşam standardı haline getirerek balon çıkartıldıktan sonra da az yemek yeme alışkanlığını devam ettirerek zayıflamakta, bu şekilde obesite cerrahisine gerek kalmamaktadır.

Diğer yandan midesine balon yerleştirilen kişilerin bir kısmı ise kısa bir süre sonra midesine yerleştirilen balona rağmen sıvı ve yumuşak gıdalar ile gereğinden fazla yemeye devam ettikleri için kilo verememektedirler. Hatta bu kişilerden bazıları kısa bir süre sonunda balonu çıkarttırmak için müracaat etmektedirler. Bu kişilerin yaşayacakları psikolojik sorunlar nedeni ile obesite cerrahisine girmelerinde kanımca sakıncalar mevcuttur.

Mideye balon yerleştirme işlemi kilo fazlası olan henüz morbid obes olmayanlar için de kullanılabilir.

 

  
844 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam208
Toplam Ziyaret1088261