• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI (GÖRH) HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Sayfalarımız
MODERN CERRAHİ UYGULAMALAR

DİKİŞSİZ MİKRO PENCERE YÖNTEMİ İLE TİROİD - GUATR CERRAHİSİ

LAPAROSKOPİK (KAPALI) VE HARMONİK  SAFRA  KESESİ MİDE BAĞIRSAK CERRAHİSİ

 

DİKİŞSSİZ LAPAROSKOPİK
KAPALI FITIK AMELİYATI

LAPAROSKOPİK KAPALI REFLÜ -MİDE FITIĞI CERRAHİSİ


BİLİYOR MUSUNUZ?

TİROİD BEZİ (GUATR) AMELİYATLARI ARTIK MİKROPENCERE

YÖNTEMİ İLE
DAHA ÇABUK,
DAHA KOLAY,
DAHA AZ RİSKLE, VE DAHA İYİ KOZMETİK SONUÇLAR İLE YAPILMAKTADİR.

Mesajlarınız...


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

Metin (22/09/2020 16:09)
Konu : Servikal ve torakal ozafagus tm.
Mesaj : Hocam merhaba. Annem uzun bı süredir yutkunma güçlügü çekiyordu. 2005 yılında larekns ca ameliyat oldu. Çene sol kısmı alındı. Bugün ise biopsi yapıldı. Gastroskopi raponda şöyle yazıyor; Servikal özofagusta ön kesici dişlerden itibaren 17-18 cm'de yaklaşık 1 cm çapında tümöral lezyon izlendi. Ayrıca torakal özafagusta 23 cm'den başlayan ve 28 cm'e kadar uzanan lümeni 180 derece saran ülserovegetan ikinci timöral lezyon izlendi. Retrofleksiyonda hiatusun endoskopi tam kavradığı görüldü. Üreaz testi için antrumdan biopsi alındı. Sonuç: Servikal ve torakal özafagus tm. Bunun açıklaması nedir hocam çok teşekkürler.
"DEĞERLİ KARDEŞİM, ANNENİZİN YEMEK BORUSUNDA TÜMÖR MEVCUT. ÖNÜNÜZDE İLİ SEÇENEK VAR.BİRİNCİ SEÇENEK AMELİYATLA YEMEK BORUSUNUN ÇIKARILARAK İNCE BAĞIRSAKTAN YEMEK BORUSU YAPMAK SURETİ İLE SİNDİRİM SİSTEMİNİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK. MAJÖR BİR AMELİYAT OLSA DA TEDAVİ EDİCİDİR. OLDUKÇA YETERLİ BİR YAŞAM SÜRESİ SAĞLAYABİLİR. İKİNCİ SEÇENEK İSE TÜMÖRE DOKUNMADAN YEMEK BORUSUNA STENT YERLEŞTİRMEK. BU İŞLEM YEMEK BORUSUNDAN GEÇİŞİ BİR SÜRE SAĞLAR. AMA TEDAVİ EDİCİ DEĞİLDİR. HASTALIK İLERLER VE KISA BİR SÜRE İÇİNDE HASTA KAYBEDİLİR."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Nurten (22/09/2020 15:14)
Konu : Mide
Mesaj : iyi günler hocam 2 kere mide fıtığı ameliyatı oldum. Şikayetlerim geçmeyince tekrar Doktora gittim.BT çekimi yapıldı. Sonuçta Siling herni çıktı. Bunun üzerine endoskopi çekimi yapıldı. mide içine safra reflüsü mevcut.Karpus ve antrum hiperemik izlendi. Biopsi alındı. Pilor santralize olup, deforme değildi. Retrofleksiyonda kardia seviyesinde plikasyon? sling herni? izlendi. ANTRAL GASTRİT (ALKALENREFLÜ?), PLİKASYON? Beni aydınlatırmısınız. Ne yapmam gerekir.
"DEĞERLİ NURTEN KARDEŞİM, İKİ KEZ MİDE FITIĞI AMELİYATI OLDUĞUNUZ HALDE NÜKS OLUŞMUŞ İSE İKİ DURUMDAN BİRİSİ OLABİLİR. BİRİNCİSİ YA ÇOK ŞİŞMAN BİRİSİNİZ,KİLONUZU YAZMAMIŞSINIZ, EĞER BÖYLE İSE ZAYIFALAMANIZ GEREKİYOR. EĞER OBES DEĞİL İSENİZ YEMEK BORUNUZ KISA VE MİDENİZİ YUKARI ÇEKİYOR. BUNUN ÖZELLİKLE İLK NÜKSTEN SONRA İKİNCİ AMELİYATINIZI YAPAN KİŞİNİN DEĞERLENDİREBİLMESİ GEREKİYORDU. BU DURUMDA AMELİYATINIZDA YEMEK BORUNUZUN UZATILARAK NORMALE DÖNDÜRÜLMESİ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Gözde (22/09/2020 00:42)
Konu : Les Gevşekliği
Mesaj : Merhaba hocam bende les gevşekliği var yazılarınızı okuduğum kadarıyla (mide fıtığı) birşey merak ediyorum tek şikayetim nefes darlığı bu hastalık nefes darlığı yapar mı?
"DEĞERLİ GÖZDE KARDEŞİM, NEFES DARLIĞI GENELDE DOLAŞIM VE SOLUNUM SİSTEMİ PROBLEMLERİNDE GÖRÜLÜR. ANCAK MİDE FITIĞINDA YEMEK SONRASI ERKEN DÖNEMLERDE GÖĞÜS BOŞLUĞUNA KAYAN MİDE PARÇASI DOLDUĞUNDA NEFES DARLIĞINA NEDEN OLABİLİR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Yasemin (21/09/2020 21:25)
Konu : ENDOSKOPİ SONUCU
Mesaj : Merhabalar yaklaşık 1 ay önce endoskopiye girdim. Patoloji sonucumda ise "büyüğü 0,5 cm ölçülerde beyaz gri renkte 3 adet operasyon materyaldir. yazıyor."
TANI:
Kimyasal gastrit; mide biyopsi
HP (-)
İnkomplet intestinal metaplazi (+)
Atrofi (+)
Histokimyasal olarak glemsa ve PAS/AB çalışılmıştır.
Sizce bu durum neyi işaret ediyor, cevaplar mısınız?
"DEĞERLİ YASEMİN KARDEŞİM, ÖYKÜNÜZÜ VE VE ENDOSOKPİ RAPORUNUZU BİLMEDEN PATOLOJİK VERİLERLE KARAR VERMEK DOĞRU DEĞİLDİR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Selami (19/09/2020 21:04)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Selam hocam: iki aydan fazladır; çok aşırı geğirme, şişkinlik, hazimsizlik, bulanti, eksime, halsizlik, istahsizlik ve son 15 gündür 4 kilo kaybım oldu. Bu semptomlar zaman ilerledikçe artıyor. 20 gün arayla, bir özel ve bir devlet hastanesinde endoskopi cektirdim. Sonuçlarım birbirine yakın çıktı. Özel hastane biyopsi yapmadı ama devlet hastanesi yaptı. Fakat daha sonucum çıkmadı.
Endoskopi sonucu
Kardiaözofagial bileske normal lokalizisyonunda olup sfinker tonusu yeterli idi.
Fundus, korpus, antrum mukozasi hiperemik ve ödemliydi.
Pilot santealize fonksiyonlari normaldi.
Bilbus form e mukoza hiperemik ve ödemliydi
Postbulber bölge ve duodenum 2. Kısmı normaldi.
Tani; pangastritis bulbutis ve Sliding Hernia

Hocam birkaç lokmada sisiyorum. Eksime, bunalti ve gegirme hiç geçmiyor. Acaba linisit plastica mi var bende. Çünkü okuduğum kadarıyla teşhisi çok zor oluyormuş bazen.
Teşekkürler saygilar
"DEĞERLİ SELAMİ KARDEŞİM, MİDE FITIĞI NEDENİ İLE AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
oğuzhan (19/09/2020 18:42)
Konu : Alkalen reflü gastrit
Mesaj : Hocam merhaba,hastaneye yatmadığımda geçmeyen (3 gün sürmüştü) miğde bulantısı ve kusma şikayetiyle doktora göründüm.Endoskopi sonucum aşağıdaki şekildedir.
ÖZOFAGOSKOPİ Duvar ve mukozası normal. Polip, kitle, ülser, divertikül, varis izlenmedi. Bileşke üzerinde 5 mm'den kısa erozyonlar izlendi. Kardio–özofageal bileşke 45. cm’de ve fonksiyonları normal. GASTROSKOPİ Midede bol safra reflüsü vardı. Mide normotonik ve normokinetik görünümde. Mide fundus varisleri yok. Fundus, Corpus ve Antrum, angulus duvar ve mukozasında yaygın eritem ve hiperemik alanlar izlendi. Pilor halkası deforme değil ve fonksiyonları normal. Prepilorik antrumdan biopsi alındı. Çadır işareti (+), kanama kontrolü yapıldı. DUODENOSKOPİ Bulbus duvar ve mukozası hiperemik ve benkli görünümdeydi. Aktif ülser ve deformite görülmedi. Post bulber duodenum normal. Papilla normal anatomik yapıdaydı. TANI: 1) ÖZOFAJİT GRADE A 2) ALKALEN REFLÜ GASTRİT 3) BULBİTİS
Antrumdan alınan biopsi sonucum henüz çıkmadı.Ailemde helicobakter pilori tedavisi gören var.Endoskopi sonucuma göre tedavi sürecimle ilgili bilgilendirebilir misiniz?Alkalen reflü gastritle ilgili yazılarınızı okudum teşekkür ederim. Ayrıca helikobakter pilori alkalen reflü gastrite neden olurmu.
"DEĞERLİ OĞUZHAN KARDEŞİM, GASTROSKOPİ SONUCUNUZDA ALKALEN REFLÜ YAZIYOR.MİDE ÇIKIŞINIZIN ÇALIŞMADIĞI AÇIK. KONU İLE İLGİLİ OLARAK, SİTEDE SAĞ ÜSTTE YER ALAN 2 ADET YAZIM VAR, OKUMANI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Rüya (17/09/2020 21:35)
Konu : Troid
Mesaj : Merhaba hocam. Bundan 1 ay önce troid nodülümden sıvı alındı. Patoloji sonucumu aldım. Fakat sıvı alımından sonra bende rahatsızlıklar başladı. Kalp çarpıntılarım tansiyon düşmeleri, şakaklarımın içinde sanki balon şişirircesine birşwyler şişiyor ve kuşaklarıma basınç çınlama yapıyor birsüre sonra.Sağ orta ayak parmaklarımın altında dizimin altında ki damarlarımda acı hissediyorum ve çarpıntılarım ateş basmaları oluyor daha sonra. Damarlarımda sıkıntıları hissediyorum.şakaklarımdaki şişme hissi veni korkutuyor. Eski sağlığım kalmadı acaba sıvı alımında bir sıkıntımı oldu diye düşünüyorum. 3 defa acillik oldum kardiyoloji noroloji hepsi tahlillerimin normal olduğunu söyledi. Kimse birşey bulamıyor. Lütfen yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Artık iyileşmek istiyorum sorun ne ise bulunsun
"DEĞERLİ RÜYA KARDEŞİM, ALINAN BİYOPSİ SONUCUNU YAZMAMIŞSINIZ. TİROİD FONKSİYON TEST SONUÇLARINIZI DA (T3,T4,TSH) YAZMAMIŞSINIZ. SÖYLEDİKLERİNİZDEN SADECE "çarpıntılarım ateş basmaları oluyor" TİROİD BEZİ İLE ALAKALI OLABİLİR. AMA ELİMDE BİR BULGU OLMADIĞI İÇİN BİR ŞEY SÖYLEYEMEM. DİĞER ŞİKAYETLERİNİZİN TİROİD BEZİ İLE YAKIN UZAK ALAKASI YOK. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Davut (16/09/2020 10:00)
Konu : Reflü ameliyatı
Mesaj : Hocam doktorun önerisiyle mide koruyucu ilaçları bıraktım zaten bana bir faydası olmuyordu doktorum gerekli durumlarda al diyor bazen reflüm artıyor ama doktor diyete uy ameliyatı düşünme diyor bazen boğazımda bir şey takıldığını hissediyorum ve boğazımda yanmalar oluyor ameliyat çözüm oluyor mu kafam karıştı bazı doktorlar ameliyat tek çözüm bazıları ameliyatı tavsiye etmiyorum ikisi de doktor 22 yaşındayım ben de iyileşmek istiyorum ve böyle kararsız kaldım herkes farklı bir şey öneriyor 2 si de doktor 2 farkı görüş sunuyor ne yapmam gerekiyor bunu netleştirecek bir işlem yok mu ki neden ikileme düşülüyor
"DEĞERLİ DAVUT KARDEŞİM, BİLİMDE DOĞRU TEKTİR. 2X2 DÖRTTÜR, BEN 3 OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM DENEMEZ. DİYEN VARSA DA O ONUN SORUNUDUR, ONA 2X2 NİN DÖRT OLDUĞUNU İSPAT ETMEM GEREKMEZ. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Ayşenur (15/09/2020 09:36)
Konu : Mide
Mesaj : Hocam şu endoskopi sonucuna bakar mısınız ? Mideden biyopsi için 5 parça almışlar
Servikal, torakal ve distal özofagus normal bulundu. Z çizgisi normal olarak gözlendi. Mideye girildi. Kardia, fundus, korpus, antrum, pilor duodenum 1. ve 2. Kıtalar gözlendi. Antrum mukozası soluk, korpus mukozası hipermikti. Antrumdan çok sayıda biyopsi alındı. Retrofleksiyonda hiatusun endoskopu gevşek kavradığı görüldü. Üreaz testi için antrumdan biyopsi alındı.
Sonuç: pangasrit, antrumdan biyopsi, hiatal yetmezlil
"DEĞERLİ KARDEŞİM, HİATAL YETMEZLİK = MİDE FITIĞIDIR. AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Ceyda (14/09/2020 21:36)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Z çizgisi 38.cm de düzenli, hiatus diafragmatikus ile aynı düzeyde. Gastrik pililer z çizgisine kadar uzanıyor. Özofagus mukozası normal. J amenvrasıyla bakıldığında kös endoskopi tam sarıyor. Mide içerisinde yoğun safralı içerik mevcut. Kardia ve fundus mukozası normal. Korpus ve antrum mukozasında belirgin hiperemi ve ödem var.antrumdan biopsi alındı. Pilor forme bulbus forme. Duodenum 2. Segment mukozası normal.
"DEĞERLİ CEYDA KARDEŞİM, İNSAN MİDESİNDE SAFRA OLMAZ, OLMAMALI. SİZİN MİDE ÇIKIŞINIZ KAPANMIYOR DEMEK Kİ. SİTEDE YER ALAN ALKALEN REFLÜ GASTRİT İLE İLGİLİ 2 ADET YAZIYI OKUMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KALIN. "
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Ersin (14/09/2020 16:54)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Hastaya muayne anestezisi yapılarak işleme başlandı. Özfagus mukozası ve lümeni normaldi. Z çizgisi 38 cm'de geçildi. Fundus ve korpus proksimalinde yer yer hipermik ve erozyone alanlar mevcut idi. Antrum mukozası hafif hiperemik görünümünde idi. Mide açlık sıvısı berrak, retrofleksiyonda kardiya endoskopu iyi kavramakta ve mukozası normaldi. Pilor forme ve santralize idi. Bulbus forme ve mukozası normaldi. Postbulber duodenum normaldi. Antrumdan hp için biopsi alındı. Hocam bu sonuç ne anlama geliyor yorumlayabilir misiniz. Teşekkürler.
"DEĞERLİ ERSİN KARDEŞİM, SİZE NEDEN ENDOSKOPİ YAPILDI BİLMİYORUM AMA ENDOSKOPİ RAPORUNUZDA KAYDA DEĞER BİR BİLGİ YOK. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Banu (13/09/2020 07:49)
Konu : Ensoskopi
Mesaj : İyi günler hocam sonucumu yorumlarsanız sevinirim.Kardiya endoskopu gevşek sarıyordu.Özofagogastrik mukozal bileşkede 5mm kısa erozyon alanları izlendi korpusta mukoza ödemli ve hiperemikti Antrumda mukoza benekli ve hiperemik görünümdeydi yaygın lineer erozyon alanları izlendi
"DEĞERLİ BANU KARDEŞİM, "Kardiya endoskopu gevşek sarıyordu." İFADESİ MİDE FITIĞININ İFADE EDİLME ŞEKLİDİR. AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Cem (11/09/2020 22:25)
Konu : Özofago-Gastro-Duodenoskopi
Mesaj : Hocam öncelikle teşekkür ederim.. Yorumarınızı rica ediyorum.
Özofagus: Lumen ve Mukoza normal görüldü. Z çizgisi 38. cm''de hiatal kıskaç 40cm de geçildi. Refrofleksiyona Kardia aleti gevşek kavrıyordu.
Mide: Mideye girildiğinde yer yer katı gıda öbekleri dikkati çekti. Fundus, Korpus Antrum Lumen, mukoza hiperemik ve ödemli gözlendi, biyopsiler alındı. Pilor forme ve peristaltizmi normaldi.
Duodenum: Bulbus ve Duodemnum II. kısmı lumen mukoza ödemli gözlendi. Bulbus''ta gıda öbekleri vardı.
Tanı: Kardiyaözofageal Sfinker Gevşekliği
2- Eritematöz Gastrit
3, Midede gıda öbekleri (Motilite kusuru?)
4- Duodenit Grade I
Biyopsi: 1. Duodenum II. kısım 2. Mide Antrum-Korpus
"DEĞERLİ CEM KARDEŞİM, "Kardiyaözofageal Sfinker Gevşekliği "İFADESİ MİDE FITIĞININ İFADESİDİR. AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
çağrı (11/09/2020 17:39)
Konu : Endoskopi ve Biyopsi Sonucu
Mesaj : Sayın hocam mailinize endoskopi ve biyopsi sonuçlarını gönderdim. Bu sonuçlarıma göre nasıl bir tedavi yolu izlemem lazım. inanın sivastaki doktor benimle ilgilenmiyor, zor durumdayım
"DEĞERLİ ÇAĞRI KARDEŞİM, GÖNDERDİĞİNİZ İLETİYİ ALDIM VE İNCELEDİM. ÇOK SIKINTILI BİRİSİ OLDUĞUNUZ AÇIK. İLETİNİZDE YER ALAN TC NO VE ADRESİNİZİN ÜZERİNİ CIA AJANLARI GİBİ KAPATMANIZDAN ANLAŞILIYOR BU. İNAN BU BENİM AKLIMA GELMEZDİ. BANA NE SİZİN KİMLİK NUMARANIZ VE ADRESİNİZ. ANCAK BEN BUNA KENDİME GÜVENSİZLİK VE HAKARET KABUL EDERİM. BANA GÜVENMİYORSANIZ SÖYLEDİKLERİME DE GÜVENMEYECEKSİNİZ DEMEKTİR. O ZAMAN NEDEN YAZIYORSUNUZ? SAĞLIKLA KALIN..."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
okan (10/09/2020 12:40)
Konu : endoskobi sonucu
Mesaj : Hocam bizim endoskobinin sonucu cikdi uzun bi süreç var dediler suan rahatsizligimiz kansermi kansere mi çevirebilir tedaviye yanıt vermesse
Tani:Helikobakter pilori(+),Aktif kronik gastrit,antrum,endoskobik mide biyopsi
Labatuvarin yorum:Antrum dan gönderilen biyopside inflamasyon ve aktivasyon orta derecededir.Histo kimyasal calismada tolludin Blue boyasi Helikobakter pilori görülmüştür. Pas-Ab boyasi ile intestinal metaplazi saptanmamistir.
"DEĞERLİ OKAN KARDEŞİM. GÖNDERDİĞİN SONUÇ PATOLOJİ SONUCU. ONDADA GEREKSİZ VE DANDİK SÖYLEMLERDEN BAŞKA BİR ŞEY YOK. CİDDİ SÜRECİN NE OLDUĞUNU BEN ANLAMADIM, SEN EN İYİSİ SANA BUNU SÖYLEYENE SOR. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Burak (09/09/2020 23:09)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Hocam videomu izlediniz teşekkür ederim endoskobi kağıdıda böyle geldi burada on iki parmak bağırsağı hastalığım mı var bide hocam araştırdım ama anlamadım mide fıtığı olursam geçer mi eğer on iki... varsada?

PREMEDİKASYON % 10 Xylocain ile oral anestezi yapıldı Muayene anestezisi uygulandı.
ENDOSKOP : FUJINON 2200

ÖZOFAGUF: Krikofarengeal sfinkter geçilerek özofagusa girildi,özofagus mukozası lümeni normal motiletesi normal
MİDE: KÖS 38 Cm de geçilerek mideye girildi mide sıvısı normal görünümlü gastrik motilite normal fundus mukoza ve lümeni normal korpus ve antrum mukozası hipeeremik ve ödemli Antrumda tuz-biber görünümü mevcut Pilor santralize, fonksiyone Retrofleksiyonda KÖS endoskopu yeterli oranda sarmamakta
DUODENUM: 1.kıta (bulbus) mukozası ödemli ve lümen yapısı normal 2.Kıta mukoza ve duvar yapısı normal

ENDOSKOPİK KAANAT : GASTRODUODENİT- LES GEVŞEKLİĞİ
"DEĞERLİ KARDEŞİM, "Retrofleksiyonda KÖS endoskopu yeterli oranda sarmamakta" İFADESİ MİDE FITIĞININ VARLIĞINI GÖSTERİR. AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Burak (09/09/2020 18:48)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Hocam videoyu mail adresinize gönderdim
"DEĞERLİ BURAK KARDEŞİM, VİDEONUZU İZLEDİM. SADECE MİDE GİRİŞİNİ GÖSTEREN BİR ENDOSKOPİ. ONDA DA AŞİKAR MİDE FITIĞI VE YEMEK BORUSU ALT UCUNDA TAHRİŞ VAR. MİDE ŞİŞİRİLMEDİĞİ İÇİN MİDE HAKKINDA GÖRÜŞÜM YOK. MİDE ÇIKIŞINA ZATEN HİÇ BAKILMAMIŞ. BU DURUMDA SADECE MİDE FITIĞI NEDENİ İLE AMELİYAT OLMANIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM AMA ONDAN ÖNCE DE MİDE VE MİDE ÇIKIŞINIZIN DA İNCELENMESİ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
İlker (09/09/2020 16:03)
Konu : Endoskopi Raporu
Mesaj : Hocam merhaba,

Endoskopi raporum aşağıdaki gibidir. Yorumlarınızı rica ederim.

ÖZOFAGOSKOPİ: Proksial kısım normal izlendi, distal kısımda özofajit mevcuttu. Z çizgisi 38-39 cm'deydi.

GASTROSKOPİ: Kardiya doğal görünümde, geriye bakışta hiatel herni izlendi. Fundus korpus antrum mukozası hiperemik ve ödemli izlendi. Pili yapısı kabalaşmıştı. Pilor santralize ve normal izlendi.

DUODENOSKOPİ: Duodenuma kolayca girildi. Bulbus duvar ve mukozası ödemli idi. II. kıtaya geçildi. Papilla Wateri normal izlendi.

BİYOPSİ: YAPILMADI

TANI: Hiatal Herni, Özofajit, Pangastrit, Duodenit.
"DEĞERLİ İLKER KARDEŞİM, RAPORUNUZDA YORUM YAPACAK BİR ŞEY YOK. TANINIZ MİDE FITIĞI VE YEMEK BORUSU ALT UÇTA TAHRİŞTEN BAHSEDİYOR. DEMEK Kİ AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
murat (08/09/2020 16:16)
Konu : antral gastrit
Mesaj : hoam merhaba ben bundan 1 ay önce şişkinlik ve gaz problemi için endoskopi yapıldı ve antral gastrit çıktı biyopsi alındı bugün biyopsi sonucu çıktı sizden ricam neyim var yorumlayabilirmisinizMide, biyopsi tek lokalizasyon

Gönderilen Materyal : mide antrum

Materyallerin Alındığı Yer :

Materyalin Alınma Şekli : 3

Klinik Ön Tanı : Antral gastrit

Makroskopi : Büyüğü 0,3x0,2x0,1 cm boyutta, küçüğü 0,2 cm çapta 2 adet gri beyaz renkli endoskopik biyopsi. T-1k

Mikroskopi :

Histokimyasal Boyama Panel Sonuçları :

İmmunhistokimya Boyama Panel Sonuçları :

Frozen Tanı :

Histopatalojik Tanılar / Sitopatolojik Tanılar : Mide (antrum-korpus), endoskopik biyopsi;
-KRONİK GASTRİT
.İnflamasyon: Orta
.Aktivasyon: Görülmedi
.Atrofi: Görülmedi
.İntestinal metaplazi: Görülmedi
.Helikobakter Pylori: Seyrek var
.Lenfoid agregat: Var
kanser bulgusu var mı hocam
"DEĞELİ MURAT KARDEŞİM, GAZ VE ŞİŞKİNLİK PROBLEMLERİ MİDE PROBLEMİ DEĞİLDİR. BAĞIRSAK FONKSİYON BOZUKLUĞU BULGUSUDUR. GEREKSİZ BİR ENDOSKOPİ OLMUŞSUNUZ, ÇIKAN SONUÇLARDA GEREKSİZ EDİLEN LAFLARDAN İBARET. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
Burak (08/09/2020 13:46)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Hocam ben bu sefer güzel ciddi bi yerde Endoskopi oldum dandik olmadığını düşünüyorum ama yinede size danışmak istedim elime CD verdiler (endoskobi videosu) kısaca videoyu mail ile size göndersem sizde bakar mısınız rica etsem? kabul ederseniz videoyu yollayacağım hocam şimdiden teşekkürler.
"DEĞERLİ BURAK KARDEŞİM, @ ADRESİME GÖNDERİRSEN BAKABİLİRİM. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu
 1  ...
ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret818362
CEREN YARIM