• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız

Aşırı şişmanığın zararlı etkileri

 Günümüzde dünyada ve ülkemizde insan sağlığını tehdit eden en büyük nedenlerden birisi aşırı şişmanlıktır. Ölümcül şişmanlık ( morbid obezite ) insanın çok fazla kilo alması sonucu, sağlığını doğrudan ya da dolaylı olarak tehdit eden bir hastalıktır. Aşırı şişmanlığı rakamsal olarak ifade etmek istersek vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan hastalar şişman, 35’in üzerinde olan hastalar aşırı şişman, 40 ve üzerindeki hastalar ise ölümcül şişman hastalardır.

Vücut Kitle indeksi= Ağırlık kg / Boy (m)2

Aşırı şişman hastaların pek çoğu pek çoğu şu andaki ve gelecekte karşılaşacakları sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olmayıp hastaların pek çoğu ve bu hastaların yakınları sorunu hala estetik ve biçimsel bir sorun olarak algılamaktadır. Birçok şişman hasta kendisini “ben kendimle barışığım, ben bu halimden memnunum” gibi sahte söylemlerle avuturken, şişman kişilerin yakınları da belki de aşırı şişman yakınlarının üzülmemesini sağlamak amacı ile “ben onu bu hali ile seviyorum”gibi yanlış ve hatalı bir yaklaşım içerisinde bulunmaktadırlar. İyi niyetle ve sevgi ile dile getirilen bu ifade aslında aşırı şişmanlık sorununun temelinde yatan yanlışı çok iyi ifade etmektedir. Bu yanlış şişmanlığın hala fiziki görünümle ilgili bir sorun olarak algılanmasını ifade etmektedir. Şişman hastalar gelecekte karşılaşacakları kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıkları, kas iskelet sistemi hastalıkları, üreme sitemi hastalıkları gibi birçok tehlikeden habersizdirler.
Diğer yandan aşırı şişman genç hastalar yıllarca kendilerini sağlıklı insanlar olarak kabul ederler ve yıllarca sağlık kurumlarına başvurmazlar. Sağlık kurumlarına başvuran ölümcül şişman hastaların pek çoğu orta yaş üzerindeki hastalardır. Bu hastalarda yıllar boyu aşırı şişmanlığın etkileri vücutta pek çok hasar ve hastalıklara neden olmuştur. Kalp ve dolaşım hastalıkları, ortopedik hastalıklar, hormonsal hastalıklar ve şeker hastalığı gibi hastalıklar doğrudan aşırı şişmanlığın neden olduğu hastalıklardır. Aşırı şişmanlık yanında bu hastalıkların gelişmesi hastayı zayıflatma seçeneklerini de kısıtlanmaktadır.

ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam217
Toplam Ziyaret1052031