• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız

MİDE BALONU

MİDE BALONU

Mide balonu , obesite ( şişmanlık ) tedavisinde cerrahi işlem yapılmasına gerek kalmadan uygulanan bir işlemdir. Mideye konan yaklaşık 500 – 600 ml sıvı dolu balon 6 – 9 ay midede kalır. Bu süre içerisinde kişi hem midesini dolu hissederek yeme ihtiyacı hissetmez, hem de öğünler esnasında fazla miktarda besin alamaz.

Mide balonu obesite tedavisinde yardımcı tedavi yaklaşımlarından birisidir. Balon obes bir kişiyi zayıflatacak sihirli bir araç değildir. Midesine balon konan kişi, midesindeki balonun kendisine sağladığı yardımdan faydalanarak beslenmesine dikkat etmeli, yürüyüş, sportif aktiviteler gibi kalori harcama yöntemleri ile kilo vermelidir.

Mide balonları endoskopik yöntemle konan balonlar ve yutularak konan balonlar olmak üzere iki türdür.

Endoskopi ile konan balonlar daha kalın çeperli oldukları için midede daha uzun süre kalabilirler. Balonun midede kalış süresi hastanın talebi ve hekimin onayı ile 9 – 12 aya değin uzatılabilir. Endoskopi ile yerleştirilen balonlar yine endoskopik yöntemle çıkarılır.

Yutularak yerleştirilen balonlar daha ince çeperli ve daha küçük balonlardır. Bu balonları yerleştirmek için hastaya anestezi verilmez. Bilakis hastanın hekimle uyumu söz konusudur. Hasta oturur pozisyonda iken yaklaşık 1,5 x 3 cm ebadında yumuşak tüp şeklindeki sıkıştırılmış ve katlanmış balon hasta tarafından bir bardak su ile birlikte ilaç içiyormuş gibi yutulur. Balona bağlı ince kanül de balonu takip ederek mideye iner. Çekilen düz grafi ile balon kapsülünün midede olduğu teyit edilir. Daha sonra balona bağlı kanülden 450 cc mavi boyalı sıvı balon içine enjekte edilir. Balonun doldurulması işlemini takiben kanül dışarı çekilerek çıkartılır. Bu balanlar hastada maksimum 6 ay kalabilir. 6 ay sonunda kendisi patlar ve içindeki sıvı mideye akar. Hasta idrarının maviye boyanmasından balonun patladığını anlar. Balon 2-3 gün içerisinde büyük abdest ile atılır.

ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam242
Toplam Ziyaret1030566