• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız

Mesajlarınız...


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

hüseyin (16/08/2022 08:53)
Konu : İnstentinal metaplazi
Mesaj : Hocam merhaba geçen yıl endoskopi sonucu patolojimde instantinal metaplazi çıktı, antibiyotik tedavisi gördüm bir ay önce tekrardan endoskopi oldum;

KLİNİK BİLGİ :
Ana kanı: (K21.9 - GASTRO-ÖZOFAJiAL REFLÜ HASTALIĞI, ÖZOFAJİTSİZ)
mide antrum

MAKROSKOPİ :
0.2 - 0.3 cm. çapta 8 adet biyopsi materyali.
8 parça 2 blok takibe alındı./y - Her bloktan alınan kesitlerden 2 adet lam hazırlanıp Hematoksilen- Eosin ve Giemsa boyama yapıldı.

TANI :
Mide, antrum-korpus; endoskopik biyopsi
- KRONIK GASTRIT
Inflamasyon: Orta Aktivasyon: Hafif Atrofi: Yok
lntestinal metaplazi: Yok
Helicobacter pylori: Yok


AÇIKLAMA (NOT) :
Gastrik pitlerde kıvrımtılanma ve dilatasyon, yüzey epitelinde reaktif değişiklikler mevcuttur. Hastanın kimyasal gastropati açısından değerlendirilmesi önerilir.

Hocam rica etsem değerlendirir misiniz.
"DEĞERLİ HÜSEYİN KARDEŞİM, SONUÇLARIN BİRAZ DANDİK GİBİ. GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ ÖSEFAJHİTSİZ OLMAZ. BU YOĞURTSUZ CACIK DEMEK GİBİ GİBİ BİR ŞEY. EĞER PATOLOJİK OLARAK KRONİK GASTRİTİN VARSA BUNA NEDEN OLAN BİR AÇIKLAMA OLMALI. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Fikret Gündoğan (15/08/2022 00:04)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Merhaba hocam yaşım 57 boyum 165 kilo 71 endoskopi sonucum
Özafagus mukozası ve lumeni normaldi Z çizgisi 38 cm de geçildi fundus korpus ve antrum mukozası Hiperamik ödemli yer yer nodüller görünüm vardı mide açlık sıvısı berrak retfofleksiyonda kardiaendeskopu iyi kavramakta ve mukozasi hafif hiperemikti postbulber duodenum mukozası ve lumeni normaldi.
Tanı pangastirit
Tanı 2 bulbit
Hocam bu nodüller kansermidir
"DEĞERLİ FİKRET KARDEŞİM, HER SAKALLININ DEDEN OLMAYACAĞI GİBİ HER NODÜL KANSER DEĞİLDİR. BİR ŞÜPHESİ OLSAYDI DOKTORUN BİYOPSİ ALIRDI. SAĞLIKLA KAL"
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Cansu (12/08/2022 16:14)
Konu : Gluten
Mesaj : Hocam merhabalar. 23 yaşındayım 1 senedir midemle ilgili bazı şikâyetlerim var. Mide bölgemde bir rahatsızlık hissi, ağrı, bazen şişkinlik ve yanma hissediyorum. Bazen sabahları mide bulantım da oluyor ancak kusmuyorum. Herhangi bir kabızlık, ishal; tuvalete az ya da çok çıkma problemim yok. Sırasıyla Endoskopi ve kolonoskopi yaptırdım. Doktorum endoskopi raporuma ve biyopsi sonucuma göre 2 ay glütensiz beslenmemi söyledi ve ben de yaklaşık 2 aydır diyet yapıyorum ancak pek bir rahatlama yaşadığım söylenemez. Doktorum Anti Endomisyum Antikor testi de yaptırmış ve sonucu negatif. Sizce herhangi bir glüten hassasiyetim olabilir mi size de danışmak istedim.
PANENDOSKOPİ RAPORU
Özofagaskopi: Normal
Gastroskopi: Antrum Hipermik Ödemli. Proksimal mide normaldi.
Duodenoskopi: Bulbus duodenum mukozası diffüz hafif atrofikti bx alındı.
Tanı 1: Antral Gastrit
Tanı 2: KR Duodenit
BİYOPSİ RAPORU
Duodenumdan alınan mateyalden hazırlanan histolojik seri kesitlerde mukozada villus/kript oranı korunmuş olup yüzey epiteline fokal erezyon, lamina popriada konjesyon, ödem, lenfosit, plazmosit ve az sayıda eozinofillerden oluşan inflamosyon ile az sayıda lenfositlerin entrositleri infiltre ettikleri görüldü. Bu örneklerde Giardia lamblia izlenmedi
KOLONOSKOPİ RAPORU
Splenik Flexuraya kadar girildi izlenen kolon segmentleri normaldi.
Tanı: Normal Sol Kolonoskopi
"DEĞERLİ CANSU KARDEŞİM, KOLONOSKOPİNİZ NORMAL. GASTROSKOPİNİZDE DE KAYDA DEĞER BİR BİLGİ YOK. YA GERÇEKTEN ÖNEMLİ BİR PROBLEMİNİZ YOK YA DA GASTROSKOPİNİZ İYİ YAPILMAMIŞ. BAĞIRSAK ALIŞKANLIĞI PROBLEMİ OLMAYAN KİŞİDE GLUTEN ENTEROPATİSİNİN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM. BENCE YA TUTARSA HESABI YAPILAN BİR ÖNERİ.SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Erdem ÖZKAYMAK (08/08/2022 19:41)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Merhabalar sayın hocam…
Annem 68 yaşında karın ağrısı,şişkinlik,hazımsızlık mide ağrısı bazen kabızlık bazen ishal gibi şikayetlerle endoskopi ve kolonoskopi yapıldı…
Endoskopi raporunda
Korpus ve antrumun tüm duvarları ödemli hiperemik ve aftöz alanlar içermektedir…Bu nedenle antrum distaline geçiş zor oldu…patoloji örneği alındı…Mide Ca? Crohn hastalığı?
Kolonoskopi de ise
rektum 5 cm den sonra hiperemik ve ödemli…biyopsi alındı…
Enflamatuar bağırsak hastalığı?Divertikülit?
Yorumlarsanız sevinirim hocam…

Teşekkür ederim
Saygılar hocam…
"DEĞERLİ ERDEM KARDEŞİM, PATOLOJİ SONUÇLARINI BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM. ŞU ANDA ANCAK İHTİMALLER ÜZERİNE KONUŞABİLİRİZ VE BUNA DA HİÇ GEREK YOK.SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Orhan (31/07/2022 23:59)
Konu : Endoskopi sonucu
Mesaj : Şikayet:Dea Z işareti 3cm de izlenen mide pillerinin sonlandığı nokta ve boşluk diafragma tokuşma aynıdır özofagus mukozası normaldir MİDE: restoversiyonda kardiyanın endoskopu sardığı izlendi kardiya fundus mukozası normaldir korpus mühendisliği atrofik görünümde olup korpus dıştaki büyük kurtarır tahmini 1 adet yaklaşık 5_6mm lik polip izlendi forseps ile ekstirpe edildi artum mukozası hiperamik pilor formu DUODENUM: Bulbus forme ve mukozası normaldir. Duodenum 2.kışım mukozası normaldir TANI: Polip+Politektomi endoskopik atrofik korpus gastriti endoskopik eritematoz antrak gastrit nedemek hocam kolay gelsin iyi gunler
"DEĞERLİ ORHAN KARDEŞİM, MİDENDE BİRŞEY YOKMUŞ. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Büşra (20/07/2022 19:34)
Konu : Sebebi bilinmeyen mide yarası
Mesaj : Hocam ilk yaptığımız patoloji sonucu iyi geldi sonra boyalı çalıştı başka bir özel laboratuvar “Atipik non epiteliyal hücresel infiltrasyon” ve ayırıcı tanıda da lenfoid malignite bulunmaktadır dediler tekrar 6 parça daha isteyip boyalı çalışmak istediler. Bizde üniversite hastanesine getirdik o çalışılan parçayı 12 adet imminohistokimyasal boya çalışmaları yapılmış temiz geldi sonra tekrar üniversite burda endoskopi yapalım dediler o parçanın sonucunu da size attığım gibi şimdi neye inanacağımızı şaşırmış haldeyiz. Doktor ilaçların dozejını yükseltti 2 hafta sonra gel tekrar endoskopi yapıp detaylı incelettireceğim labaratuvarda demiş
Şimdi biz ne yapalım hocam bize bir yol gösterin lütfen
"DEĞERLİ BÜŞRA KARDEŞİM, DOĞRU TEKTİR.. MİDWEDEKİ KANSER OLMAYAN ÜLSERLER KÜÇÜK ÜLSERLERDİR. BÜYÜK ÜLSERLER SIKLIKLA KANSER ÜLSERLERİDİR. BU NEDENLE ENDOSKOPİNİZDE YER ALAN BÜYÜK ÜLSERİN ÖNCELİKLE KANSER AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİR. OLABİLİR, BİYOPSİ KANSER DOKUSU ÜZERİNİ ÖRTEN NORMAL MİDE ÖRTÜSÜNDEN ALINMIŞTIR, SONUÇ İYİ GELİR AMA TÜMÖR ORADA DURMAKTADIR. BU NEDENLE HASTANIN KARIN mr VE LABORATUVAR VERİLERİ İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMESİ HATTA TEKRAR BİYOPSİ ALINMASI GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Büşra (19/07/2022 13:49)
Konu : Sebebi bilinemeyen mide yarası
Mesaj : Hocam merhaba sonucu paylaşır mısınız demiştiniz sonuç bu ama ben bu sonuçtan tatmin olmadım hocam yeterli derecede incelenmediğini düşünüyorum bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz fikriniz Nedir acaba ?
Histokimyasal boya:2 adet (PAS-A.Bluex2)
İmmünühistokimyasal boya: 2 adet (HPx1, keratin: lamina propriada negatif)
Tanı: ÜLSERASYON VE REAKTİF EPİTELYAL DEĞİŞİKLİKLER, MİDE ANTRUM ENDOSKOPİK BİYOPSİ
AKTİVİTE: ÜLSER ÇEVRESİNDE +
-İNTESTİNAL METAPLAZİ : YOK
-DİSPLAZİ:YOK
-ATROFİ : YOK
-H.PYLORİ (İMMÜNOHİSTOKİMYA İLE DEĞERLENDİRİLDİ):YOK
"DEĞERLİ BÜŞRA KARDEŞİM, DÜŞÜNCENİZE BEN DE KATILIYORUM. BENCE HASTANIZIN BATIN MR VE LABAORATUVAR TESTLERİ İLE DETAYLI İNCELENMESİ GEREKİYOR. SAĞLIKLA KALIN..."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Ferit Uzun (06/07/2022 14:37)
Konu : Reflü Cerrahisi
Mesaj : Hocam Saygılar..
Hocam kullanmadığım ilaç kalmadı Hele tüp Mide ameliyatı sonrası mide kazınma ve kusmam ,göğüs yanmam iyice arttı.Ameliyaat önerirmisiniz..

Endoskkopi şu şekilde..
Bulgular.Özafagus mukoza ve lümeni Grade B özafajit hali mevcut.Z line 40 cm geçildi.Retroflekisyonda mide daraldığından yapılmadı.Mide açlık suyu Safralı idi.Mide geçirilmiş Sleeve gastroktamiye bağlı tüp halinde ve yer yer anastomoz hattına ait metalik klipsler görülmekte idi.Antrum Hiperemik ve Benekli görünümde idi.Antrumdan biyopsi alındı.Pilor santralize ve açık idi.Bulbus forme,mukoza ve lümeni normal idi.Duedoneum 2.kıta mukozası normaldi ve Lümende Safra Mevcuttu..
Biyopsi Alındı.
Tanı :ALKELEN REFLÜ
GRADE B ÖZAFAJİT VE ANTRAL GASTRİT
"DEĞERLİ FERİT KARDEŞİM, YAZACAĞIM ŞEYLER BELKİ HOŞUNA GİTMEYECEK, BELKİ KIZCAKSINIZ AMA NE YAZIK Kİ GERÇEKLER BUNLAR. HANGİ AKLA HİZMET TÜP MİDE AMELİYATI OLDUNUZ ? HADİ OLMAYA KARAR VERDİNİZ, NİYE TAM DEĞERLENDİRME YAPILMADAN AMELİYAT OLDUNUZ ? ALKALEN REFLÜ MİDE ÇIKIŞ BOZUKLUĞUDUR VE SİZDE AMELİYATTAN ÖNCE MEVCUT OLDUĞU KESİN. BU DURUMDA NEDEN ÖNCELİKLE ALKALEN REFLÜ TEDAVİSİ OLMAYI TERCİH ETMEDİNİZ ? GRADE B ÖSEFAJİTİS, MİDE FITIĞINDA GÖRÜLÜR, YANİ SİZDE BİR DE MİDE FITIĞI VAR, ZATEN TÜP MİDE AMELİYATLARINDAN SONRA SIKLIKLA MİDE FITIĞI GELİŞİR. MİDE FITIĞINI TESPİT İÇİN YAPILACAK ENDOSKOPİDE RETRO FLEKSİYONA GEREK YOKTUR, ENDOSKOPİK ÖNGÖRÜŞ İLE DE MİDE FITIĞI TESPİT EDİLEBİRLİR, İLAÇLARLA TEDAVİ OLMAYA ÇALIŞMAYIN. SİZİN İÇİN YAPILACAK EN DOĞRU ŞEY DOĞRU VE DÜRÜST BİR DEĞERLENDİRME İLE DOĞRU VE DÜRÜST BİR CERRAHİ PLANLAMADIR. SİZİN İÇİN HİÇ BİR ŞEY İLK GÜNKÜ GİBİ OLMAZ AMA ARTIK NE, NE KADAR DÜZETİLEBİLİRSE O YAPILIR. SAĞLIKLA KALIN.."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Büşra (05/07/2022 21:24)
Konu : Teşekkür
Mesaj : Tabiki paylaşırım hocam çok teşekkür ederim
Büşra (05/07/2022 12:01)
Konu : Çaresizlik
Mesaj : Özofagus:Mukoza ve kümen normaldi.Z çizgisi 35 cm diyafragmatik kıskaç 36 cm geçildi retroversiyonda hayatla kıskacın skoru sarması yeterliydi.Fundus ve korpusta mukoza ve kümen ödemli-hiperemik olmakla birlikte ve yaygın gastrit hali mevcuttu.Antrum mukozası da belirgin ve ödemliydi ve gastrit hali mevcuttu.Midenin sekrasyonu perstaltizmi ve boşalması normal olarak değerlendirildi.Antrum komşuluğundaki pilorda yaklaşık 2 cm’lik lümdenden hafif kabarık malign? görünümlü ülsere lezyon mevcuttu.Bu lezyondan multiple bxler alındı Pilor santralize ve deforme idi.Bulbus ve duadenum 2. kıtada mukoza ve kümen normaldi.
Tanı: malign? Ülsere lezyon
"DEĞERLİ BÜŞRA KARDEŞİM, " Antrum komşuluğundaki pilorda yaklaşık 2 cm’lik lümdenden hafif kabarık malign? görünümlü ülsere lezyon mevcuttu." İFADESİ ÖNEMLİ BİR İFADE. PATOLOJİ SONUCUNU BEKLEMEK EN AKILCI YOL.HER PROBLEMİN BİR ÇÖZÜMÜ VARDIR. ÇÖZÜMSÜZLÜK BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİR. PATOLOJİ SONUCUNU DA PAYLAŞIRSAN SEVİNİRİM. SAĞLIKLA KAL..."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
murat (28/06/2022 14:21)
Konu : AÖS GEVŞEKLİĞİ NONEROZİV GASTRİT
Mesaj : merhaba hocam rahatsız ettim belirttiğim rapor sonucu nedir acaba saygılarımla özfagus mukoza ve peristaltizmi normaldi 38 cm de z çizgisi gevşek geçildi mide duvar yapası ve mitilitesi doğaldı retroksiyonda diyagrafmatik kıskacın endoskopu yeteri biçimde sarmadığı görüldü kardia funds korpus ve antrum mukozası eritemli ödemliydi pilor forme ve satralizeydi bulbus ve duodenum 2. kısım normal görünmdeydi antrumdan biyopsi alındı sonuç.. AÖS gevşekliği noneroziv gastrit
"DEĞERLİ MURAT KARDEŞİM, " AÖS gevşekliği " MİDE FITIĞI DEMEKTİR. SİTEDE KONU İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ BULABİLİRSİN. SAĞLIKLA KAL"
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Bekir (11/06/2022 18:26)
Konu : Reflü,gastrit
Mesaj : Hocam iyi günler 14 yıldır midemde yanma, ekşime , yemek sonrası şişkinlik , bu şişkinşik o kadar çok oluyor ki artık yutkunmakta zor oluyor endoskopi sonucum:
Kardioözfageal tonusu hafif azalmış,özafagus alt ucunda 5mm lineer erozyonlar mevcut, mide fundus,kardia korpus mukozası benekli tarzda hiperemik, antrum ödemli ve benekli tarzda hiperemik izlendi, pilor forme izlendi, şeklindeydi nedir bunlar.
Ne kadar sürede iyileşir ilaç tedavisi ile
"DEĞERLİ BEKİR KARDEŞİM, BANA SORDUĞUNUZ SORULARI KENDİ DOKTORUNUZA SORSANIZA. SAĞLIKLA KALIN..."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Sertap (10/06/2022 16:58)
Konu : Endoskopi sonucu
Mesaj : Hocam eşim endoskopi oldu yorumlarmısınız şimdiden tşk ederim
Retrofleksiyonda kardiya hiatusu normal mide fundus kardiya korpus ve antrum gözlendi tüm mide mukozası genel olarak hiperemik ödemli antrum ve korpus biopsi alındı midenin peristaltizmi ve hava ile ekspansiyonu normal mide açlık sıvısı berrak , pilor açık , bulbus forme bulbus ve postbuller bölge mukozası normal izlenmekte . Tanı : eritematöz pangastrit
"DEĞERLİ SERTAP KARDEŞİM, EŞİNİZİN BİR ŞEYİ YOK GÖRÜNÜYOR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Zülal (09/06/2022 20:24)
Konu : Endoskopi sonucu
Mesaj : Hocam mide ağrısı ve sürekli bulantı sebebi ile doktora gittim endoskopi oldum. Bulgular şu şekilde: özafagus mukoza ve lümen normaldi. Z çizgisi hiperemikti. Z-line 37. Cmde hiatal kıskac 38.5 cmde geçildi. Retrofleksiyonda endoskop kardiayı tam olarak sarmıyordu. Mide açlık suyu berraktı. Mide peristaltizmi ve ekspansiyonu normaldi. Fundus mukoza ve lümeni normaldi. Korpus mukoza ve lümeni normaldi, biyopsiler alındı. Antrum hiperemikti, biyopsiler alındı. Pilor santralize ve açıktı. Bulbus forme, bulbus mukozası ve lümeni normaldi. Duedonum 2. Mukozası normaldi, lümende safra mevcuttu.
Tanı: Reflü özofajit grade a., minimal hiatal herni, antral gastrit


Hocam randevu alıp sonuçlarımı gösterene kadar ve biyopsi sonuçlarım çıkana kadar midemle ilgili endişelerim olduğu için size de danışmak istedim. 2 yıl önceki bir endoskopimde mide fıtığı ihtimali olduğu söylenmişti. Teşekkürler
"DEĞERLİ ZÜLAL KARDEŞİM, MİDE FITIĞININ İHTİMALİ OLMAZ YA VARDIR YA YOKTUR., BU BİİR. İNSAN MİSESİNDE SAFRA OLMAZ OLMAMALIDIR, BU İKİİ. SAĞLIKLA KALIN...."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Kerem (08/06/2022 14:48)
Konu : Değerli hocam
Mesaj : Ben önceki mesajdan kerem cevapladığınız için çok teşekkür ediyorum görh dememin sebebi boğazıma ekşi acı su gelmesiydi aynı zamanda boğazım yanıyor,geniz akıntım var ve bazı geceler sesim gidiyor ve şiddetli öksürüğüm oluyor özellikle ppi ilaçlarımı içmediğim zamanlarda.Kbb boğazımda reflü yaralarımın olduğunu söyledi bundan mütevellit görh olabileceğimi düşündüm aynı zamanda gaz çıkışı ile de boğazım yanıyordu acaba alkalen reflü boğazımı tahriş etmeye yani görhe sebep oluyor mudur eğer boğazıma kadar böyle bir kaçak varsa safra reflüsü ameliyatı olmam boğazımın ağrılarının görhün geçmesinde yardımcı olur mu ? Her iki kapakçık da bozuk olabilir mi ?Böyle ise iki tedavi mi almalıyım ,endoskopi sonucum yanlış çıkabilir mi boğaz reflüm farkedilmemiş olabilir mi?Uzun zamandır bu problemler hayatımı mahvetti doktorlar tam olarak tanı koyamıyor sanırsam ne yapmam gerektiğini bilemiyorum tavsiye verirseniz çok mutlu olurum.
"DEĞERLİ KEREK KARDEŞİM, İNSAN SAĞLIĞI CİDDİ BİR KONUDUR. İHTİMALLER, OLASILIKLAR İLE İFADE EDİLMEZ. YA VARDIR YA YOKTUR, YA DOĞRUDUR YA YANLIŞTIR. İHTİMALLER ÜZERİNE NE TAVSİYE VERMEMİ İSTERSİNİZ. SAĞLIKLA KALIN..."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Kerem (08/06/2022 01:15)
Konu : Endoskopi sonucu
Mesaj : (eksik bilgiler sebebiyle mesajı tekrar gönderiyorum kusura bakmayın)Ben 17 yaşındayım 170cm boyunda 55 kiloyum ankarada yaşıyorum.birkaç(4-5ay)aydır mide yanması(ağrısı) şikayetleri aynı zamanda kronik farenjitle beraber öksürük(bazen yeşil balgamlı) boğaz ağrısı,yanması problemleri yaşıyorum yakın zamanda endoskopi oldum
Sonuçlar:
Özofagus:Z çizgisi 40cmde,düzenli hiatus difragmatikus ile aynı düzeyde. Gastrik pililer z çizgisine kadar uzanıyor.Özogafus mukozası normal
Mide:Mide girişinden itibaren bol serbest safra izlendi.Kardia,fundus,korpus normal.Antrum hiperemik.Pilor forme.Ters u manevrasında alt özofagus skobu tam kavrıyordu.
Duodenum:Bulbus forme,mukozası normal.2.segment mukozası olağandı.
3 şişe biyopsi alındı(duodenum,özofagus,antrum)
Tanı:Alkalen reflü gastriti
Biyopsi sonucu daha çıkmadı.1 ay için ilaç tedavisi verildi kabızlık(duphalac) ve gastrit(sukralfat) için ilaçların yanında bir de nexium yazıldı şu an kullanıyorum fakat boğaz ağrılarım geçmiyor.Mide kapakçıklarımın her ikisi de işlevsiz olabilir mi diye korkuyorum safra reflüsü GÖRH ü tetikler mi eğer safra reflüsü bir şekilde tedavi edilirse GÖRH için ayrıca tedavi almam gerekir mi?beni aydınlatırsanız çok çok sevinirim.Yazılarınızı okudğum için sonuçlarda bi tutarsızlık sezdim kapakçık forme ise nasıl reflü oluyorum;size de danışmak istedim umarım bilgilerinizi benimle paylaşırsınız iyi günler diliyorum.
"DEĞERLİ KEREM KARDEŞİM, " Mide girişinden itibaren bol serbest safra izlendi." İFADESİ SİZDE ALKALEN REFLÜ GASTRİT OLDUĞUNU DOĞRULUYOR. İNSAN MİDESİNDE SAFRA OLMAZ OLMAMALI. SORUNUZ GAYET MANTIKLI "Pilor forme." İFADESİ DANDİK BİR İFADE. ANLAMI VAR DEMENK. VAR AMA ÇALIŞIYORMU, AÇILIP KAPANIYORMU BELLİ DEĞİL, DEMEKKİ ÇALIŞMIYOR VE KAPANMIYOR. SAFRA MİDEYE GÖKTEN Mİ YAĞACAK. BİYOPSİNİN BİR ANLAMI YOK. VE BU PROBLEMİN İLAÇ İLE TEDAVİSİ YOKTUR. "Z çizgisi 40cmde,düzenli hiatus difragmatikus ile aynı düzeyde. Gastrik pililer z çizgisine kadar uzanıyor.Özogafus mukozası normal, Ters u manevrasında alt özofagus skobu tam kavrıyordu. " İKEN GÖRH TANISINI NASIL KOYDUNUZ ANLAYAMADIM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Nurhan (05/06/2022 11:05)
Konu : Mide rahatsızlığı
Mesaj : Istanbuldan yazıyorum eşim 44 yaşında yaklaşık bir aydır gece uykusundan uyandıran mide ağrısı.,dolgunluk,şişkinlik,ve bol geğirme şikayeti ile doktora gittik endoskopi yapildi sonuç
Özofagus lümen ve mukozası normal.retroflekiyonda kardia endokopu normal kavrıyordu. Fundus mukozası normal .korpus ve antrum mukozası önemli ve hiperemikti. Korpus küçük kurvatura izlenen mukozal kabarıklıktan bx alındı. Pilor forme idi. Bulbus mukozası normal izlendi duodenum 2. Kısma ait özellik yoktu.
Biyopsi korpus
"DEĞERLİ NURHAN KARDEŞİM, RAPORUNUZA GÖRE SİZDE BİR ŞEY YOK. ARTIK BİLEMEM YA GERÇEKTEN BİR ŞEY YOK YA DA ENDOSKOPİNİZ DANDİK. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
AHMET TEZCAN (02/06/2022 15:25)
Konu : Mide Op sonrası
Mesaj : Hocam selamlar .İli kez mide op oldum.Transit Bipartasyon ve onu düzeltme ameliyatı.Son bir yıldır ise anormal göğüs yanmam ve kusmam var.Son Endoskopim şu şekilde..

Özefagus mukoza ve lümeni normal.Z line 40 cm de.Hiatel kıskaç41,cm geçildi.Retrokleksiyonda kardia endokopu tam olarak sarıyordu.Mide açlık suyu berrak idi.Korpus mukoza ve lümen Operasyona sekonder azalmış idi.Korpus antrum bileşkesinde stapler halkasıve anastamoz hattı ? olabilecek mukozal düzensiz alan izlendi.Pilor santralize ve açık idi.Bulbus forme mukoza lümeni normal idi.Duedonum 2. kıta mukozası normaldi ve lümende safra mevcuttu

Saygılar
"DEĞERLİ AHMET KARDEŞİM. SANA BİR TAVSİYEM VAR, AŞIRI KİLOLU VE DİYABET HASTASI OLAN BİR ÇOK DOKTOR VAR. BUNLARDAN HİÇ SANA YAPILAN AMELİYATI OLAN VAR MI ÖĞREN. BU AMELİYATLAR GÖZBAĞCILIKTIR. YANİ ALDATMACADIR. SENİDE ALDATMIŞLAR NE DİYEYİM, GEÇMİŞ OLSUN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Metin tok (27/05/2022 12:13)
Konu : Mide fıtığı
Mesaj : Hocam merhaba. Yıllardır reflü hastasıyım. Bugün gitmiş olduğum doktorda tanı olarak; özofajit (los angeles a.)hiatal herni(sliding) pangastrit ve bulbit tanısı kondu. Sonuc; Özofagus proksimal ve orta kesim Lümen,mukoza yapısı, peristsltizmi doğaldı. distal özofagus mukozası önemliydi. Z line 34 cm, hiatal kıskaç 39 cm’de gecıldı.mide suyu safralıydı. Fundus corpus ve antrum mukozası hiperemikti. Antrumdan alınan biyopsi patolojiye yollandı. Pilos bulbur formeydi. Bulbus mukozası hiperemikti.Postbulber bölgede patolojı yoktu.

Hocam yıllardır reflü hastayım ve bugün bu sonuç çıktı. Teşekkür ederim yorumunuz için şimdiden.
"DEĞERLİ METİN KARDEŞİM, REFLÜ BİR SEMPTOMDUR YANİ BAŞAĞRISI GİBİ. ASIL OLAN MİDE FITIĞIDIR. MİDE FITIĞI NEDENİ İLE AMELİYAT OLMAN GEREKİYOR. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
Büşra (22/05/2022 20:23)
Konu : Endoskopi raporu
Mesaj : Hocam merhaba iyi çalışmalar,
Aşırı mide yanması, kramp ve gece ağıza acı su gelmesi yediklerimi ağıza gelmesi şikayetiyle endoskopi yaptırdım. Ve raporda:

Özofagus lümen ve mukozası normal.
U manevrasında kardia cihazı sarıyor. Fundus ve korpus hiperemik, ödemliydi. Antrum mukozası hiperemik, ödemliysi, milimetrik erezyonlar izlendi.
Pilor santralize.
Bunlar ne anlama gelmektedir? Şimdiden teşekkür ederim.
"DEĞERLİ BÜŞRA KARDEŞİM, YAKINMALARIN MİDE FITIĞINI İŞARET EDİYOR AMA ENDOSKOPİ RAPORUN BU BAYANIN BİR ŞEYİ YOK DİYOR. SAĞLIKLA KAL"
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi, İSTANBUL
 1  ...
ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret933704