• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI (GÖRH) HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız

BİLİYOR MUSUNUZ?

TİROİD BEZİ (GUATR) AMELİYATLARI ARTIK MİKROPENCERE

YÖNTEMİ İLE
DAHA ÇABUK,
DAHA KOLAY,
DAHA AZ RİSKLE, VE DAHA İYİ KOZMETİK SONUÇLAR İLE YAPILMAKTADİR.

Mesajlarınız...


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

Himmet (27/07/2021 00:23)
Konu : Alkalen reflü gastrit
Mesaj : Merhaba.Hocam 2019 yılının haziran ayında "alkalen reflü gastrit" hastalığına yakalandım hastalığa yakalandıktan 3 ay sonra ursactive ilacını kullandım ilaç ilk kullandığım zamanlar çok iyi geldi midem aşırı derecede şişiyor ve bu şişkinlikten dolayı nefes almakta zorlanıyordum ilacı ilk kullandığım zamanlar bu sıkıntı %80 geçmişti ama sonrasında tekrar başladı, ilacı kullanmayı bıraktım daha sonra pandemi döneminde gittiğim doktor tekrar başlamamı tavsiye etti tekrar başladım ilacı bitene kadar kullandım 2020 yılının eylül ayında tekrar endoskopi yapıldı ve "antral gastrit" tanısı konuldu bunun yanında mideme çok az da olsa safra kaçışı olduğu söylendi daha sonrasında 2.endoskopiyi yapan doktorun gastrit için verdiği "famoser" ilacını kullandım fakat pek fayda etmedi. Şimdi sorum şu:Midem aşırı derecede (dışarıdan da gözle görülebilecek şekilde) şişiyor bu şu şişkinlikten dolayı diyafram kasımı rahat kullanamıyorum ve nefes almakta zorlanıyorum bu durum antral gastrit hastalığı için normal mi ? 2.sorum: şu an çalıştığınız hastaneyi arayıp muayene ve endoskopi ücretini sordum fakat hastane kuralları gereği bilgi veremeyeceklerini söylediler. Başka bir şehirden muayene olmaya gelmeyi düşünüyorum ve bundan dolayı bütçemi ayarlamam gerekiyor.Bu ücretleri nereden öğrenebilirim? Saygılar.
"DEĞERLİ HİMMET KARDEŞİM,ALKALEN REFLÜ GASTRİTİN İLAÇLA TEDAVİSİ YOKTUR.SİTEDE SAĞ ÜSTTEKİ 2 ADET YAZIYI OKUMANIZI ÖNERİRİM.ÇALIŞTIĞIM HASTANEDE GENEL CERRAHİ MUAYENE ÜCRETİ SOSYAL GÜVENCENİZ VARSA 50 TL, YOKSA 75 TL. GASTROSKOPİ ÜCRETİ SOSYAL GÜVENCENİZ VARSA 450 + 200 TL, , YOKSA 650 + 200 TL. 200 TL LER İŞLEM ÖNCESİ TETKİKLER İÇİN. EĞER İKİ AŞINIZ YOKSA SON 72 SAATTE COVİD TESTİ YAPILMASI GEREKİR. GELMEDEN ÖNCE BENİMLE İRTİBAT KURARSANIZ SEVİNİRİM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Gizem (26/07/2021 13:24)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Hocam babam 50 yaşında. Genel tetkik amaçlı endoskopi yapıldı. Raporu atsam yorumlayabilir misiniz? Korona döneminde randevuyu çok geç veriyorlar. Biraz endişeliyim.
Hastaya muayene anestezisi yapılarak işleme başlandı. Özafagus mukozası ve lümeni normaldi. Z çizgisi 45cm''de geçildi. Fundus, korpus ve antrum mukozası hiperemik idi. Mide açlık sıvısı berrak, retrofleksiyonda kardiya endoskopu iyi kavramakta idi. Pilor forme ve santralize idi. Bulbus forme ve mukozası normaldi. Postbulber duodenum normaldi.
Antrumdan HP için bir adet biopsi alındı.
Sonuç: Pangastrit
"DEĞERLİ GİZEM KARDEŞİM,GASTROSKOPİ İNVAZİV BİR İŞLEM OLUP GENEL TETKİK AMACI İLE YAPILMAZ, YAPILMAMALIDIR. RAPORUNUZA GÖRE DE YAPILAN İŞLEMİN DANDİK OLDUĞU AÇIK, ŞÖYLEKİ TANIYA PANGASTRİT YAZMIŞLAR AMA ÇOK KISA OLAN AÇIKLAMA KISMINDA PANGASTRİTİN NEDENİNE DAİR HİÇBİR BİLGİ YOK. SAĞLIKLA KALIN..."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Muhammed (17/07/2021 00:49)
Konu : Endoskopi
Mesaj : MİDE: Kardia ve fundus mukozaları normaldir. Korpus mukozası hiperemik görünümündedir. Antrum mukozası hiperemik ve ödemlidir.

Biyopsi alındı.

DUODENUM: Bulbus normaldir. Duodenum ikinci kısmına geçildi.

TANI:
1. Kronik süperfisiyel gastrit

Eşim 25 yaşında ve midede hazımsızlık ve Demir eksikliği şikayetiyle başvurduk. Yorumlar mısınız?
"DEĞERLİ MUHAMMED KARDEŞİM,YORUM : GEREKSİZ VE SONUÇSUZ ENDOSKOPİ, YANİ DANDİK ENDOSKOPİ. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Elton (16/07/2021 15:33)
Konu : Endoskopi sonucu
Mesaj : Merhaba doktor bey nasılsınız. Ben Azerbaycandan yaziyorum. Endoskopi sonucu budur.Alt ezofaqos sfinkter yetmezliği. Nodulyar qastropati. Duodenal ülser. Ve birde midede helicobacter pilori çıktı. Ciddi bir problemim varmi doktor bey. Önceden size çok teşekkür ederim.
"DEĞERLİ ELTON KARDEŞİM, DEMEK Kİ AZERBEYCAN DA DA ENDOSKOPİ İŞLERİ TÜRKİYE'DEN FARKLI DEĞİL. ".Alt ezofaqos sfinkter yetmezliği."MİDE FITIĞI VAR DEMEKTİR. ANA SAYFA SOL ÜSTTEKİ YAZILARI OKUMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Taner biçki (16/07/2021 14:13)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Retrofleksiyonda mide kruslarının endoskopu gevşek biçimde sardığı görüldü. Kardia, fundus ve korpız mukozası antrum mukozası hiperemikti. Biopsi alındı.
"DEĞERLİ TANER KARDEŞİM, MESAJINA CEVAP VERMEYİP SİLECEKTİM AMA BAZI ŞEYLERİ TEKRAR AÇIKLAMAM GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEREK YAZIYORUM. GÖNDERDİĞİN ÜÇ CÜMLE NEDİR.,KİMİNDİR, NİYE YAPILMIŞTIR. HASTANIN ŞİKAYETLERİ NEDİR, NE GİBİ TEDAVİLER GÖRMÜŞTÜR. HİÇ BİR BİLGİ VERMEDEN BU MESAJI NİYE GÖNDERDİNİZ? GÖNDERDİĞİNİZ MESAJIN ABUK SABUK BİR ENDOSKOPİ RAPORUNDAN ALINTI OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK HASTAYA YAPILAN İŞLEMİN DANDİK BİR ENDOSKOPİ OLDUĞUNU DA SÖYLEYEBİLİRİM. ÇÜNKÜ KRUS DEDİĞİNİZ ŞEY MİDENİN DEĞİL DİYAFRAGMANIN BİR KISMIDIR. ENDOSKOPİDE MİDE KRUSLARI DİYE BİR ANLATIM OLAMAZ. KRUS SEVİYESİNİ ENDOSKOPİDE GÖRÜYORSANIZ MİDENİN YAKLAŞIK 1/4 Ü TORAKSA DOĞRU KAYMIŞ DEMEKTİR VE BU MİDE FITIĞININ TA KENDİSİDİR. DAHA ANATOMİ BİLGİSİ OLMAYAN GÖRDÜĞÜNÜ YORUMLAYAMAYAN BİR KİŞİNİN YAPTIĞI ENDOSKOPİ DANDİK DEĞİLDİR DE NEDİR. LÜTFEN BU TÜR MESAJLARI GÖNDERMEYİN VE CEVAP ALAMADIĞINIZDA DARILMAYIN. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Yaşar yılmaz (13/07/2021 19:56)
Konu : Endoskopi sonucu
Mesaj : Merhaba doktor bey.12.07.2021 tarihinde Endoskopi yaptırdım. Antrum mukozası hiperemik ve önemli bulundu.hiatus hafif gevşek olarak izlendi yazıyor.biyopsi alındı yazıyor.tanı olarak köste yetmezlik yazıyor. Ödemli yerin görüntüsü beni endişelendiriyor.ilaçlarım nexstep,metigast,rennie duo.25 gün bunları kullan sonra kontrole gel dedi doktorum.biraz endişeleniyorum
"DEĞERLİ YAŞAR KARDEŞİM, KÖS YETMEZLİĞİ MİDE FITIĞIDIR. İLAÇ TEDAVİSİ İLE İYİLEŞMEZ. SİTE ANA SAYFA SOL ÜSTTEKİ YAZILARI OKUMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Emine KARGACI (13/07/2021 19:29)
Konu : Sonuç
Mesaj : Merhabalar hocam;bugün endoskopi oldum. Ozofagus: normal, Z çizgisi 37.cmde gastrik pililerin proksimal önde,Z üzeri mukoza sökük,beyaz,mat,AÖS normal
Antrum: hiperemik, biyopsi alındı ureaz negatif.
Diğer ifadeler normal yazıyor.
Tanıda ise endoskopik eritematoz antral gastrit yazıyor. Sizce ciddi bir durum çıkar mı biyopsi sonuçlarından. Şimdiden çok teşekkür ederim
"DEĞERLİ EMİNE HANIM RAPORUNUZDA KAYDA DEĞER BİR BİLGİ YOK. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Serkan (12/07/2021 11:46)
Konu : Endeskopi
Mesaj : Merhaba 36 yaşında 12 yıldır mide koruyucu ile yaşıyorum. Ozofagus: Z çizgisi 38 cmde, Düzenli, hiatus diafragma tikuş ile aynı seviyede izlendi. Ž çizgisi üzerinde 3-4 mm lineer erezyon izlendi.
Mide: retrofleksiyonda kardia endeskopi sarıyor. Kardia, fundus, korpus mukozası normal. Antrum mukozası hiperemik. Biyopsi alındı. Pilot görme.
Duodenum: bulbus forme, mukozası normal, duodenum 2. Kısımda mukoza normal izlendi.
"DEĞERLİ SERKAN KARDEŞİM, BİR ON İKİ YIL DAHA MİDE KORUYUCUSU (?) İLE YAŞAMANI GARANTİ EDEMEM.SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Merve Güngör (11/07/2021 12:13)
Konu : Patoloji
Mesaj : MERVE Güngör

Kadın
Patoloji

Biops Küretaj Mide, BBT.

otkikler: IX Mide, biyopsi çoklu lokalizasyon

1X Kolon, biyopsi

3 X Histokimyasal Boyamalar.

PANGASTRIT ANTRUM BX

KORPUS BX: ALINDI

TERMINAL ILEUM BX: AFTÖZ ÜLSERLER

Antrum işaretli gönderilen materyal 0.3em çapında gri beyaz gri mor şekilsiz 1 adet doku parçasıdır. Tamamı parça 1 kasette takibe alındı. "A" dendi.

Korpus işaretli gönderilen materyal 0,2cm çapında gri beyaz gri mor şekilsiz 1 adet doku parçasıdır.

Tamami I parça 1 kasette takibe alındı. "B" dendi. 1 Terminal ileum isaretli gönderilen materyal 0.3cm uzunluğunda gri beyaz gri mor şekilsiz 1 adet

doku parçasıdır. Tamamı 1 parça 1 kasette takibe alındı. "C" dendi

HISTOKIMYA; 3 adet (Alcian blue + PAS mikst, giemsa)

BİLGİ

DOSKOPİ

AOPERATIF SULTASYON (FROZEN) LEME vs.) SONUCU

ROSKOPI

ULANAN ÖZEL

TEMLER (Özel Boyalar.

moleküler yöntemler,

(ICD-O kodlari)

1- KRONIK AKTİF GASTRITIS; KORPUS İŞARETLI MATERYAL

A-POLIMORF NUVELI LOKOSIT AKTİVİTESİ: HAFİF DERECEDE B-LENFOID FOLLİKÜL: İZLENMEDİ

C-ATROFI: IZLENMEDİ

D- ALCIAN BLUE+ PAS MIKST ILE INTESTINAL METAPLAZI: NEGATIF

E-GIEMSA ILE H.PILORI: POZİTİF 2- KRONIK GASTRITIS; ANTRUM İŞARETLİ MATERYAL

A-LENFOID FOLLİKÜL: İZLENDİ B- ATROFI: IZLENMEDİ

C-ALCIAN BLUE+ PAS MIKST ILE INTESTINAL METAPLAZI: NEGATIF

D- GIEMSA ILE H.PILORI: NEGATIF 3- KRONIK INFLAMASYON VE LENFOID FOLLİKÜLLER İÇEREN İNCE BARSAK MUKOZASINA AIT DOKU PARÇASI; TERMINAL İLEUM İŞARETLİ MATERYAL
Hocam saygılar 29 yaşındayım boyum 1.74 kilom 59 1 senedir geçmeyen sırt ağrim vardı en son şiddetli bı mide ağrısından sonra endoskopi ve kolonoskopi yapıldı mide ve bagirsaktan parça aldılar patoloji sonucum bu şekilde ilaç olarak Tetra 500 flagyl TB bizmopen ve pantactive verildi sizede danismak istedim ben bu süreçte ne yememeliyim
"DEĞERLİ MERVE KARDEŞİM, PATOLOJİK OLARAK TANISAL BİR BULGU YAZMIYOR. BENCE İŞE YARAMAYAN BİR BİYOPSİ, ÇÜNKÜ KRONİK GASTRİT VE İNFLAMASYON ÇOK ORTADA LAFLAR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Davut (10/07/2021 19:05)
Konu : Pilor santrlalize fonkiyosnu
Mesaj : Hocam merhaba mide endoskopi yaptırdım. Herşey normal sadece Pilor santralize fonksoyonu rastlandi bu kanser olabilir mi?
"DEĞERLİ DAVUT KARDEŞİM, :) PİLOR SENTRALİZE DEMEK PİLOR ORTADA DEMEKTİR. KANSERİ NEREDEN ÇIKARIYORSUN. ADAMI GÜLDÜRÜYORSUN. İŞİN GÜCÜN YOK HER HALDE KENDİNE İŞ ARIYORSUN. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
hüseyin (10/07/2021 10:06)
Konu : İntestinal metaplazi
Mesaj : MAKROSKOPİK BULGULAR: 1-G1 antrum kayıtlı: En büyüğü bir ucu ince 0,6 cm en küçüğü 0,2 cm uzunluğunda 3 adet doku parçası. 1K/Y 2-G2 korpus kayıtlı: En büyüğü 0,5 cm en küçüğü 0,1 cm uzunluğunda 4 adet doku parçası. 1K/Y 3-G3 fundus kayıtlı: 0,4 cm-0,3 cm uzunluğunda 2 adet doku parçası. 1K/Y PATOLOJİK TANI: 1-MİDE, ANTRUM, BİOPSİ: - İNAKTİF KRONİK GASTRİT Aktivasyon : Görülmedi Kronik inflamasyon: Orta derecede(++/+++) Lenfoid agregat: 1 adet Lenfoid follikül: 1 adet Mukozal eozinofil: 2-3/BBA Atrofi: Hafif derecede (+/+++) İntestinal metaplazi: Orta derecede (++/+++) Displazi: Görülmedi H.pylori kolonizasyonu: Görüldü(+/+++) 2-MİDE, KORPUS, BİOPSİ: - İNAKTİF KRONİK GASTRİT Aktivasyon : Görülmedi Kronik inflamasyon: Hafif derecede(+/+++) Lenfoid agregat: Görülmedi Lenfoid follikül: 1 adet Mukozal eozinofil: 1/BBA Atrofi: Görülmedi İntestinal metaplazi: Görülmedi Displazi: Görülmedi H.pylori kolonizasyonu: Görüldü(+/+++)

Hocam saygılar,

Metaplazi beni biraz endişelendiriyor ne yapmalıyım, bu işin sonu illa ki kötüye mi gider. antibiyotik tedavisi gördüm iki kez.
İntestinal metaplazi hakkında mesleki hayatınızda ki tecrübeler nelerdir.
İntestinal metaplazi takibi yaptığınız hastalarınız da yıllar içinde kötüye giden oldumu
Teşekkürler.
"DEĞERLİ HÜSEYİN KARDEŞİM. BİR DOKUDA METAPLAZİ OLMASI ORADA ANORMAL GİDEN BİR ŞEYLERİN OLDUĞUNU GÖSTERİR. METAPLAZİNİN KENDİSİ KANSER DEĞİLDİR AMA METAPLAZİYE NEDEN OLAN BOZUKLUKLAR ZAMAN İÇİNDE AYNI DOKULARDA DİSPLAZİ VE ANAPLAZİ GELİŞİMİNE NEDEN OLUR. YOLUN SONU KANSERE KADAR GİDER. üLKEMİZDE SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ KURUMSAL YAPIDA METAPLAZİK HASTALARIN UZUN DÖNEM TAKİPLERİNİN YAPILMASI İMKANSIZDIR. ÖRNEĞİN ÇEŞİTLİ MİDE RAHATSIZLIKLARI NEDENİ İLE CERRAHİ TEDAVİ ÖNERDİĞİMİZ BİR ÇOK İNSAN HİÇ BİR ŞEY YAPMAMAYI TERCİH EDEREK KAYBOLUR. ANCAK KARŞIMIZA ÇIKAN KANSER VAKALARININ ÖNCEKİ YILLARDA YAPILAN TETKİKLERİNDE METAPLAZİ GÖRÜLMESİ VERDİĞİM BİLGİYİ DOĞRULAR. YANİ PROBLEM METAPLAZİ DEĞİL METAPLAZİYE NEDEN OLAN DURUMDUR VE BU DURUMUN DÜZELTİLMESİ GEREKİR. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
ÜMMET CAN ŞAHİNLİ (08/07/2021 15:58)
Konu : Patoloji sonucu
Mesaj : Hocam merhaba patoloji sonucum çıktı

Modifiye Giemsa ile orta-yoğun helikobakter pylori izlendi tanı olarak da orta derecede kronik gastrit yazıyor hocam bu bakteri tedavi edilse şikayetlerimde azalma olur mu bana nasıl bir faydası olur yemeklerden sonra geğirme geliyor
"DEĞERLİ ÜMMET KARDEŞİM,BEN BAKTERİ MASALLARINA İNANMAYAN BİR DOKTORUM. BENCE SEN BU SORUYU BANA SORMA. SAĞLIKLA KAL."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Ayşegül (08/07/2021 13:18)
Konu : Rapor sonuç
Mesaj : Karaciğer normal konum ve boyuttadır. Karaciğer konturları düzgün, parankim dansitesi normaldir. Segment 7’de milimetrik hipodens oluşum (kist?) izlendi. Safra kesesi normal konum ve boyutdadır. Lümen içi patoloji saptanmadı. Mide mayi ile distandedir. Duodenum 1.kıta duvarları diffüz kalındır. Dalak normal konum ve boyuttadır. Parankimi homojendir. Pankreas normal konum ve boyuttadır.Parankimi homojendir. Bilateral sürrenal bezlerde patoloji saptanmamıştır. Her iki böbrek normal lokalizasyondadır. Her iki böbreğin boyutları normal, konturları düzgün, toplayıcı sistemleri tabiidir. Bilateral böbreklerde kistik ya da solid kitle lezyonu saptanmamıştır. Abdominal ana vasküler yapıların çapları normal sınırlar içerisindedir. Abdomende patolojik boyut artımı gösteren lenf nodülü izlenmemiştir. Rektosigmoig kolonda çepeçevre sütür materyalleri izlendi. Desendan ve rektosigmoid kolon gazla distandedir. Mesane konturları düzgün, duvar kalınlığı normaldir. Mesane lümeninde patoloji saptanmamıştır. Uterus sağa seviyedir. Myometrium, myomalar nedeniyle heterojendir. Sol overde 14,5x11 mm, sağ overde 17x16 mm boyutlarda follikül kistleri izlendi. Vertebralarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur.
Bu sonuçlara göre problem nerededir hocam
"DEĞERLİ AYŞEGÜL KARDEŞİM, GÖNDERDİĞİN ŞEY REKTUM AMELİYATI GEÇİRMİŞ BİR KADIN RAPORU. BUNU BANA NİYE GÖNDERDİN ANLAYAMADIM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Gamze Keleş (05/07/2021 14:35)
Konu : MİDE SONUCU
Mesaj : ÖZOFAGUS: Kesici dişlerden itibaren Z hattı 38.cm'de, diyafragmatik kıskaç 40.cm'de geçildi. Normal izlendi.

KARDİA: LES gevşekliği.

FUNDUS: Normal

KORPUS: Hiperemik ve ödemli idi.

ANTRUM: Hiperemik ve ödemli idi. HP ve histopatolojik tanı için korpus ve antrumdan biyopsiler alındı. Antrum+korpus yazan şişeye kondu.

PİLOR: Normal

BULBUS: Normal

POSTBULBER BÖLGE: NormalSONUÇ: ERİTEMATÖZ GASTRİT + LES GEVŞEKLİĞİ

"DEĞERLİ GAMZE KARDEŞİM,LES GEVŞEKLİĞİ MİDE FITIĞI EMEKTİR. SİTE ANA SAYFA SOL ÜSTTEKİ YAZILARI OKUMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Sercan (04/07/2021 18:38)
Konu : Crohn +Kronik Gastrit
Mesaj : İyi günler Saygıdeğer Hocam...
Hocam, bende croh rahatsızlığı var bir de kronik gastrit var. Yaklaşık 15 yıldır bu dertten olayı hayatımdan nefret ediyorum. Diyet, sağlıklı beslenme yaptığım halde bu hastalıklardan kurtulamadım. Ağız kokusu, mide yanması, şiddetli karın ağrıları, kanlı dışkı... Kalabalık ortamlara giremiyorum, ağız kokum, lavabo ihtiyacı yüzünden rezil oluyorum. Çoğu kişi benle dalga geçiyor. Hocam, ülkemizde ötenazi yapılması için bir yasak var mıdır?
"DEĞERLİ SERCAN KARDEŞİM, TANRI İNSANA BİR DERT VERİRKEN MÜCADELE GÜCÜNÜ DE BİRLİKTE VERİR. CROHN GENETİK BİR HASTALIKTIR, SONRADAN OLMAZ VE KURTULUNMAZ. ÖMÜR BOYU TEDAVİ OLMAK VE MÜCADELE ETMEK ZORUNDASINIZ. ÖTENAZİ ÜLKEMİZDE YASAKTIR. AĞIZ KOKUSU İÇİN BİR YIĞIN ÇÖZÜM MEVCUT. LAVABO İHTİYACI İÇİN REZİL OLUNUR MU HİÇ ? SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Sema (04/07/2021 11:27)
Konu : Özofoga -Gastro-Dudenoskopi
Mesaj : Mide: K.Ö.S. 38.cm'de geçilerek mideye girildi.Mide sıvısı normal görünümlü ,gastrit motilite normal.I.Fundus mukoza ve lümeni normal,korpus ve antrum mukozasï erzyone hipremik ve ödemli.Antrumda tuz-biber görünümü mevcut Pilor santralize,foksiyone.Retrofleksiyonda KÖS endoskopi yeterli oranda sarmamakta

BIYOPSI : ÖZAFAGUS

ENDOSKOPIK KANAAT: LES GEVŞEKLIGI- REFLÜ ÖZAFAJIT- EROZIV ANTRAL GASTRIT

Yaşım 22 hocam tesekkürler simdiden
"DEĞERLİ SEMA KARDEŞİM, MİDE FITIĞINIZIN OLDUĞUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. ANA SAYFA SOL ÜSTTEKİ YAZILARI OKUMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KALIN."
O
Alev (04/07/2021 00:09)
Konu : Mide
Mesaj : Antrum mukozası hiperemik ve ödemli.ilor ağzı deforme . Sadece kusma var.sadece mide koruyucu verildi sizin öneriniz nedir ?
"DEĞERLİ ALEV KARDEŞİM, HİÇ ÖNERİM YOK. SAĞLIKLA KALIN"
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
özdil (03/07/2021 19:38)
Konu : endoskopi
Mesaj : Değerli hocam merhabalar,
Endoskopi sonucum aşağıdaki gibidir;

Hastaya muayene anestezisi yapılarak işleme başlandı. Özafagus mukozası ve lümeni normaldi. Z çizgisi 38 cm'de geçildi. Fundus, korpus ve antrum mukozası hiperemik antrumda nodüler erezyone lezyonlar mevcuttu biyopsi alındı. Mide açlık sıvısı berrak, retrofleksiyonda kardiya endoskopu gevşek kavramakta ve mukozası hiperemikdi. Pilor forme ve santralize idi. Bulbus forme ve mukozası hiperemik, erezyonluydu. Postbulber duodenum normaldi.

Antrumdan HP için bir adet biopsi alındı.

KÖS Yetm.
Pangastrit,
Bulbit

"DEĞERLİ ÖZDİL KARDEŞİM, MİDE FITIĞINIZIN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. SİTE ANA SAYFADA SOL ÜSTTEKİ YAZILARI OKUMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Seda (29/06/2021 14:06)
Konu : Endoskopi
Mesaj : Değerli hocam dün yaptırdığım endoskopi sonucu aşağıdaki gibidir;

Hastaya muayene anestezisi yapılarak işleme başlandı. Özofagus mukozası ve lümeni normaldi. Z çizgisi 38 cm'de geçildi. Fundus, korpus ve antrum mukozası hiperemik ödemli idi. Mide açlık sıvısı berrak, retrofleksiyonda kardiya endoskopu iyi kavramakta ve mukozası normaldi. Pilor forme ve santralize idi. Bulbus forme ve mukozası ödemli hiperemikti. Postbulber duodenum normaldi

Antrumdan HP için bir adet biopsi alındı.
"DEĞERLİ SEDA KARDEŞİM, RAPORUNUZDA KAYDA DEĞER HİÇ BİR BİLGİ YOK. SAĞLIKLA KALIN."
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
Şahsenem (27/06/2021 18:15)
Konu : Endoskopi Rapor Sonucu
Mesaj :
Rapor Detay Bilgisi

BULGULAR :Özefagus distalinde lineer tarzda erozyonları mevcut
Fundus ve korpus mukozası hiperemik ödemli izlendi.
Antrum hiperemik ödemli ve ülser mevcut.Antrumdan biyopsi alındı
Pilor santralize ve fonksiyone idi.
Bulbus forme yapıda idi.
Postbulber duodenum normaldi.
U manevrası ile hiatus ve kardiya normaldi.
BİYOPSİ :Antrum
TANI : Reflü Özofajit
Pangastrit
Peptik Ülser

BULGULAR :Özefagus distalinde lineer tarzda erozyonları mevcut
Fundus ve korpus mukozası hiperemik ödemli izlendi.
Antrum hiperemik ödemli ve ülser mevcut.Antrumdan biyopsi alındı
Pilor santralize ve fonksiyone idi.
Bulbus forme yapıda idi.
Postbulber duodenum normaldi.
U manevrası ile hiatus ve kardiya normaldi.
BİYOPSİ :Antrum
TANI : Reflü Özofajit
Pangastrit
Peptik Ülser
"DEĞERLİ ŞAHSENEM KARDEŞİM, ENDOSKOPİNİZİN DANDİK OLDUĞU HER HALİNDEN BELLİ. ÖSEFAJİT HALİ VARSA MİDE GİRİŞİ BOZUKTUR.MİDE GİRİŞİ NORMAL İSE ÖSEFAJİT HALİ OLMAZ.SAĞLIKLA KAL"
Op.Dr.Ali Çalıkuşu, TRG Hospitalist Hastanesi
 1  ...
ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret886534
CEREN YARIM