• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız

Aşırı şişmanlıkta tedavi seçenekleri

Aşırı şişmanlıkta karşımıza çıkan bir diğer problem de aşırı şişman kişilerin kendileri için mevcut tedavi seçeneklerinden habersiz olmalarıdır. Bu nedenle aşırı şişman hastaların çoğu tıp dışı yaklaşımlar ile hastalıklarına çare aramaktadır. Aşırı şişman hastalara yönelik kontrollü ve yıllarca denenmiş tedavi seçenekleri olduğu halde bu hastaların çoğu amaçları sadece kazanç sağlamak olan kötü niyetli kişilerin elinde oyuncak olmaktadırlar. Bir çok yerden rahatça temin edilebilen doğal bitkiler ile hazırlanan formüller, çeşitli masaj aletleri ve kremler, uygulanması zor ve tıbben sakıncalı diyetler ve zayıflama turizmi gibi girişimler ne yazık ki hastaların iyi niyetlerini kazanca çevirmek için kullanılan yöntemlerden sadece bir kaçıdır. Aşırı şişmanlık konusunda mevcut doğru tedavi seçenekleri toplumumuzla paylaşılamamakta, hastalarımızın çoğu kendileri için uygulanabilecek tedavilerden habersiz olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

Aşırı şimanlığın  teşhis ve   tedavisi konusundaki yanlışlıklar sadece hastalara ait değildir. Sağlık sektöründe denetim sorumluluğu olan sağlık bakanlığımız ve sağlık giderlerini karşılama yükümlülüğü olan Sosyal Güvenlik Kurumu da yıllarca aşırı şişmanlık hastalığını görmemezlikten gelmiş, daha doğrusu aşırı şişmanlığı hastalık olarak kabul etmeyerek sadece bir estetik sorun olarak görmüş ve  sosyal güvencesi olan bir çok aşırı şişman hastayı kaderlerine mahkum etmiştir. ABD’ de kamu ve özel sigortalara bağlı sağlık kurumları daha 90’lı yılların başlarında aşırı şişmanlık aşırı şişmanlık tedavisini kabul etmiş ve hastalara önermeye başlamışlarken ülkemizde  SGK ve sağlık bakanlığının aşırı şişmanlığı bir hastalık olarak kabul etmesi 2000 li yılların sonunu bulmuştur. Bu nedenle ülkemizde aşırı şişman hastaların sayısı ve bunlara yönelik uygulanabilen tedavilerin şekil ve sayıları konusunda sağlıklı rakamlar henüz oluşamamıştır. Ancak şehir yaşantısı ve yemek alışkanlıkları açısından ABD’de yaşayan kişilerle bizim aramızda pek fark kalmadığı varsayımından hareket edersek, ABD’deki rakamları kullanabiliriz.  2009 yılında ABD’ de 140.000 den fazla aşırı şişman hasta cerrahi olarak tedavi edilmiştir. bu rakam ülkede diğer nedenlerle yapılan mide ve yemek borusu ameliyatlarının toplamından fazladır.  

Günümüzde aşırı ve ölümcül şişman hastalar için cerrahi dışı tedavilerle ne yazık ki etkili ve uzun süreli tedavi şansı bulunmamaktadır. Kilo verebilmek için uygulanan her türlü çabaya karşın kendilerine uzun süreli kilo verdirme programları ve ve tedavileri uygulanan aşırı ve ölümcül şişman hastlar kısa süre içerisinde eski kilolarına dönmektedirler.

Cerrahi dışı tedavi seçeneklerinde gerek kilo kaybının sınırlı olması, gerekse tedavi sonrası hastaların kısa sürede eski kiloya geri dönmesi sonucu Amerikan Ulusal Sağlık Enistitüsü (NIH) vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalarda ve vücut kitle indeksi 35 in üzerinde olup eşlik eden hastalığı olan hastalarda cerrahi tedavinin uygun tedavi olduğuna karar vermiştir.

,

ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam174
Toplam Ziyaret1073279