• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

 

Op.Dr.Ali ÇALIKUŞU

Genel Cerrahi Uzmanı, Endoskopist

GASTROÖSEFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI VE MİDE FITIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER
MİDE FITIĞI
Sayfalarımız

Kalın barsak hastalıkları

 

Kalın bağırsak (Kolon), rektum ve anüs (Makat) sindirim sistemimizin ince bağırsaklardan sonra gelen kısımlarıdır. Kalın bağırsağımız ortalama 1,5 m uzunluğundadır. Karın içerisinde ters dönmüş U harfi şeklinde karnın sağ alt tarafından kör barsak (çekum ) ile başlar ve yukarı doğru çıkar (çıkan kolon ) karaciğer altından keskin bir dönüşle karnı yatay olarak (transvers kolon) geçer  Sol üst köşede yerleşen dalağın altına geldiğinde yine keskin bir dönüş yaparak sol taraftan aşağıya doğru yönelir (inen kolon ). İnenkolon, sigmoid kolon denilen kolonun son kısmı ile Rektumla birleşir. Rektum, Kalın barsağın genişlemesi sonucu oluşan ortalama  15 cm uzunluğunda olup sindirim sistemimizin son kısmıdır. Anüsle dışarı açılır.

 Kolon ve Rektum hastalıkları, hafif şiddette rahatsızlıklardan, hayatı tehdit edici durumlara kadar ilerleyen rahatsızlıklara neden olabilir. Bu hastalıklarda erken teşhis ve tedavi çoğu kez hayat kurtarıcı olabilmektedir. Ne var ki hastaların çoğu bilgi eksikliği, ihmal, utanma gibi nedenlerden dolayı hekime geç başvurmaktadır.
Anüsden ( makattan ) kan gelmesi ( taze-kırmızı veya durmuş-siyah kan şeklinde olabilir ), Büyük abdest yapmada değişiklik olması, gaitanın incelmesi, düzensiz şekilde kabızlık- ishal olunması, büyük abdest yaptıkdan sonra tam rahatlamama ve tekrar büyük abdest yapmak isteği büyük abdest sırasında ağrı olması, anüs bölgesinde şişlikler ve yaralar olması, karında izah edilemeyen ağrıların olması, kabızlık, zayıflama, kansızlık olması gibi belirtilerde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kalın bağırsak hastalığından şüphe edilen hastalarda sistemik muayene yanında makattan yapılan muayenenin kesinlikle yapılması gereklidir. Gerekli görülen hastalarda kalın bağırsağa sokulan bir kamera ile tüm kalın bağırsağın incelenmesi (kolonoskopi) yapılabilir. Kolonoskopi esnasında biyopsi ya da tedavi edici işlemler de uygulanabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

ALKALEN REFLÜ GASTRİT (Hayalet Hastalık)
ALKALEN REFLÜ GASTRİT TEDAVİSİ (Safra Kaçağı Gastriti)
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam177
Toplam Ziyaret1073282